صفحه اصلی » پرسش‌های متداول علوفه هیدروپونیک » پرسش‌های متداول علوفه هیدروپونیک

پرسش‌های متداول علوفه هیدروپونیک

پرسش‌های متداول علوفه هیدروپونیک

۱-  شکل و فرم کلی دستگاه تولید علوفه ی هیدروپونیک به چه صورت است؟

این دستگاه کاملا ابتکاری بوده و توسط گروه مهندسی irfodder.com    طراحی شده است و با نمونه های خارجی آن که اصلا برای کشور ما مناسب نبودند کاملا متفاوت است و کاملا بومی است.

این دستگاه بصورت کانکس هایی است که بسته به تناژ های تولیدی روزانه ی خود از ۱۲  متر مربع تا ۴۰ متر مربع هستند.دستگاهی کاملا ایزوله و سبک است که از هزینه های جانبی نمونه های مشابه ی خارجی آن کاسته شده و کاملا اقتصادی هستند.

۲-  تجهیزات جانبی این دستگاه چیست؟

تجهیزات جانبی مورد نیاز این سامانه عبارتند از: مخازن آب، پمپ‌های آب، لوله‌های اتصال، مخزن کود و فیلترهای تصفیه کننده (کلیه تجهیزات جانبی بر اساس تناژ تولیدی سامانه، متغییر هستند).

۳-  وسایل جانبی مورد نیاز در محل نصب سیستم شامل چه مواردی هستند؟

امکانات مورد نیاز در محل نصب سامانه، صرفا یک انشعاب برق (تک فاز یا سه فاز) و یک انشعاب آب می‌باشد. سایر تجهیزات مورد نیاز به دستگاه ارسال خواهند بود.

۴-  آیا شما به عنوان خریدار پس خرید دستگاه نیاز به تهیه مورد خاص دیگری نیز دارید؟

خیر. شما نیاز به تهیه هیچ وسیله سخت افزاری یا نرم افزاری خاصی برای استفاده از این سامانه را ندارید. کلیه تجهیزات به همراه سامانه تولید علوفه، بصورت یک پکیج کامل برای شما ارسال می‌شوند.

۵-  علت کیفیت بالای ذکر شده علوفه هیدروپونیک چیست؟

علوفه هیدروپونیک به دلیل مصرف کلیه اجزای آن، از سطح انرژی، پروتئین و ویتامین بسیار بالایی نسبت به سایر علوفه‌های رایج برخوردار است. برای مثال در حالت سنتی، ریشه علوفه و بذر مورد استفاده داخل زمین باقی مانده و از دسترس دام خارج می‌شود. این بخش از علوفه دارای بیش از ۶۰ درصد از ویتامین‌ها، پروتئین و انرژی مورد نیاز دام است اما در سیستم علوفه هیدروپونیک، این بخش کاملا به خوراک دام می‌رسد.

همچنین اکثر علوفه‌ها در مراحل اولیه رشد حاوی مقادیر زیادی پروتئین می‌باشند ولی با افزایش سن گیاه و فیبری شدن آن، میزان پروتئین کاهش و در نتیجه قابلیت هضم و مصرف خوراک تقلیل می‌یابد.

در مورد چاپر؛ با توجه به زمان طولانی عمل آوری این نوع علوفه و به دلیل استفاده از کود شیمیایی اوره و وجود کپک و قارچ بسیار شدید داخل آن، به هیچ عنوان با علوفه هیدروپونیک و ارگانیک که عاری از هرگونه آلودگی منجمله کپک و قارچ است، نبوده و زمان تولید نیز بسیار کوتاه است.

در مورد کاه؛ این بخش از علوفه به دلیل اینکه عملا ماده خاصی برای دام نداشته، نمی‌تواند تامین کننده انرژی و مواد مورد نیاز دام باشد اما به دلیل وجود فیبر بالا، برای تامین فیبر و افزودن به ماده خشک مصرفی دام و ایجاد تله غذایی برای جذب بهتر سایر مواد، در کنار مصرف این علوفه توصیه می‌شود.

در مورد یونجه خشک؛ این علوفه با توجه به اینکه عملا زمان زیادی برای تهیه، عمل آوری و انبار کردن آن مورد نیاز است و برای تولید آن نیز انرژی بسیار بالایی (بویژه آب) مصرف می‌شود، با توجه به وضعیت قیمتی نهاده‌های انرژی و خشکسالی ادامه دار رخ داده، چندان توصیه نمی‌شود. مضاف اینکه کیفیت علوفه هیدروپونیک تولیدی، سه برابر یونجه سبز است. این تفاوت در حالت خشک نیز تقریبا پابرجاست.

همچنین از زمان برداشت گیاهان مختلف، مواردی مانند هورمون‌های گیاهی، ویتامین‌ها و مواد معدنی شروع به کاهش می‌کنند اما در این سیستم به دلیل مصرف کل علوفه بصورت یکجا که مشتمل بر بذر فعال شده، ریشه، ساقه و سبزینه است، کلیه مواد تا لحظۀ مصرف بوسیله دام داخل گیاه باقی می‌ماند.

۶-  آفات و بیماری‌های رایج این علوفه چه چیزهایی هستند؟

رایج‌ترین آفات این علوفه که می‌تواند باعث آلودگی آن شود، مگس بوده که البته در محیط‌های دامداری بشدت رایج است اما با تدابیری که برای دستگاه در نظر گرفته شده، امکان ورود این آفت به داخل سیستم بسیار کم خواهد بود.

رایج‌ترین بیماری این علوفه، آلودگی به کپک و قارچ است. علل اصلی ایجاد این بیماری؛ بذر نامرغوب، نور نامناسب، آبیاری نامنظم، ورود هاگ از خارج به داخل دستگاه و عدم نگهداری و نظافت صحیح دستگاه است که در کلیۀ موارد، آموز‌های لازم داده خواهد شد. مضاف اینکه به دلیل استفاده از مواد ضدعفونی کنندۀ ارگانیک و برخی سیستم‌های حفاظتی دستگاه، امکان بروز این مسائل بسیار کم خواهد بود.

۷-  آیا به استفاده از کود جهت تغذیه علوفه مانند سایر محصولات هیدروپونیک، نیازی است؟

به دلیل زمان کوتاه از بذر ریزی تا برداشت (حداکثر ۷ روز) نیازی به استفاده از کودهای معمول کشاورزی یا هیدروپونیک خاص نبوده و می‌توان محصول را صرفا با آب تغذیه کرد. اما جهت افزایش کیفیت علوفۀ تولیدی، استفاده از کودهای ارگانیک پیشنهادی گروه تولیدی irfodder  در حد بسیار جزئی در صورت تمایل، پیشنهاد می‌شود. اما در صورت استفاده از دستگاه بصورت کشت چندگانه (علوفه، سبزی، نشاء) می‌بایست از مقادیری کود محلول برای رشد بهتر استفاده نمود.

۸-  علت رشد بسیار سریع بذور در این سیستم چیست؟

علت رشد بسیار سریع (۴ برابر حالت معمولی بر روی زمین) ایجاد شرایط مساعد محیطی و ثابت نگه داشتن آن است. تنش‌های محیطی مانند دماهای بالا و پائین، رطوبت متغییر، خشکی و غرقابی، حمله آفات و بیماری‌ها و… به نوعی عوامل بازدارندۀ رشد گیاه محسوب شده و مانع رشد سریع آن می‌شوند. در این سامانه، کلیه شرایط نامناسب محیطی حذف شده و به همین دلیل گیاه دارای سرعت رشد بالایی است.

۹-  منظور از مشخصات بذر چه چیزی است و بذر مورد استفاده می‌بایست چه مشخصاتی داشته باشد؟

منظور از مشخصات بذر مواردی چون درصد قوه نامیه (قدرت جوانه زنی) و میزان بوجاری یا خلوص (میزان پاک بودن بذر از بذور علف هرز، شکسته، نیم دانه و…) است. بذور مورد استفاده می‌بایست دارای قوه نامیه و خلوص بالای ۹۰ درصد باشند. زیرا کیفیت علوفۀ تولید شده، وابستگی مستقیمی با کیفیت بذور مورد استفاده دارد.

برای مثال در آزمایشی که توسط این شرکت با بذوری با کیفیت پائین، شکسته و نیم دانه انجام شد؛ علوفۀ تولیدی بصورت بسیار نامنظم، با تراکم بسیار پائین و تنک ایجاد گردید که عملا قابلیتی برای استفاده دام را نداشت.

۱۰-     ریشه‌های این علوفه نیز به خوراک دام می‌رسد؟

بله. این قسمت از علوفه به دلیل دارا بودن قند بالا و شباهت بسیار زیاد با ساختار شیمیایی سمنو، نسبت به سایر قسمت‌های علوفه از خوشخوراکی بالایی برخوردار بوده و به راحتی و لذت  مورد تعلیف دام قرار می‌گیرد. مضاف بر اینکه حاوی پروتئین بالایی نیز می‌باشد. خوش خوراکی علوفه باعث تولید بزاق بیشتر و در نهایت کاهش میزان اسیدوز احتمالی در دام می‌شود.

۱۱-   علت توصیه به استفاده از علوفه سبز (بخصوص هیدروپونیک) چیست؟

علوفه سبز یکی از فاکتورهایی است که در هنگام تهیه جیره غذایی دام، به آن توجه خاصی می‌شود و نمی‌توان تولیدات گله را بدون علوفه سبز به حداکثر رساند. عملکرد بهتر از حد انتظار دام، به قابلیت جذب آسان مواد غذایی و فعالیت آنزیم‌ها مرتبط است. آنزیم‌ها بعنوان کاتالیزورهای زیستی عمل کرده و باعث جذب بهتر مواد غذایی، آزادسازی انرژی و افزایش عملکرد دام می‌گردند.

اثر این مواد مغذی در افزایش فعالیت میکروبی شکمبه دام بوده و در نتیجه کارایی بالاتر از حد انتظاری برای دام ایجاد می‌کند.

۰۹۳۶۲۴۳۰۹۶۸   مهندس ارجمندی

۰۹۳۹۴۶۲۱۸۳۴     مهندس هاشمی

درباره hashemi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + شانزده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.