صفحه اصلی » پرسش‌های متداول علوفه هیدروپونیک » علوفه ی هیدروپنیک و تنها یک مقاله

علوفه ی هیدروپنیک و تنها یک مقاله

یک مقاله ی علمی زمانی ارزشمند است که در مراجع معتبر و تخصصی مورد بررسی قرار گرفته باشد و نتایج آن برای استناد قابل چاپ در ژورنال های علمی باشد. در نتیجه مقاله ای که در جوامع بین الملل فاقد اعتبار است نمی توان آن را پایه ای برای استناد و حکم کردن دانست پس بهتر ان است که فرد با عقل و منطق به مطالعه چنین مقالاتی بپردازد .

بجای هندوانه ،باید از تخم هندوانه استفاده کنیم زیرا درصد رطوبت هندوانه زیاد است!!!!

برخی علوفه تولیدی را با بذر ابتدایی مقایسه می کنند ،فارغ از اینکه ماهیت علوفه با ماهیت بذر ابتدایی یکسان نیست و برای مقایسه درست و اقتصادی باید علفوه هیدروپنیک با سایر علوفه های مصرفی در دامپروری مقایسه گردد و ارزش آن از نظر اقتصادی و غذایی مورد توجه باشد.

 به علاوه بر اساس قانون پایستگی جرم و انرژی  هیچ چیز از بین نمی رود بلکه از فرمی به فرم دیگر تبدیل می شود در نتیچه داشتن این باور که بر اثر فرایند جوانه زدن مواد مغذی بذر از بین می رود حرفی نادرست و بدون پشتوانه ی علمی است. به علاوه بر اساس یافته های علمی موجود در ژورنال های معتبر کشاورزی میزان ماده شخک هر کیلو علوفه ی هیدروپنیک پس از هفت روز حدود ۲۰ درصد است این بدان معنی است که در صورتی که از هرکیلو بذر خشک (بذرهای ایران) حداقل ۷ کیلو گرم علوفه ی مرغوب تولید می شود که نمایانگر این مهم است که در طی هفت روز یک کیلوگرم ماده ی خشک تبدیل به یک کیلو و چهارد گرم شده که یعنی ۴۰۰ گرم افزایش ماده خشک! این در حالی است که برخی افراد تنها به خاطر نداشتن اطلاعات کافی در این باب مشکل علوفه ی هیدروپنیک را کاهش جرم خشک آن بیان می کنند در حالی که از هر نظر این فرایند غیر ممکن است.

هر گلی بویی دارد! در پرورش دام به روش های صنعتی از اجزای مختلفی جهت افزایش راندمان تولید استفاده می شود. بنابر این هنگامی که فرد به دنبال بررسی کارایی یک جزء جدید در جیره ی روزانه دام خود است بایستی آن جزء را در با سایر اجزای جیره مقایسه نماید در نتیجه بررسی علوفه ی هیدروپنیک بدون در نظر گرفتن اجزای یک جیره ی غذایی کاری غیر علمی است.

جو یکی از اجزای جدانشدنی در کنسانتره دام شیری و پرواری به حساب می آید که چه از لحاظ قیمت و چه از لحاظ ماده مغذی بر سایر اجزای کنسانتره برتری دارد سوال اینجا است آیا میتوان غذای دام را فقط از بذر جو تهیه کرد؟ یعنی به جای دادن سیلو جو داده شود به جای ذرت و سویا در کنسانتره از جو استفاده شود به جای ینجه جو مصرف شود! ایا این فرایند شدنی است؟ مشخصا غیر ممکن است و حتی این عمل موجب تلف شدن دام نیز می گردد پس برای داشتن یک محاسبه منطقی بایستی باید ها و نباید های یک جیره نیر در نظر گرفته شود تا بتوان برایند درستی از صرفه ی اقتصادی بدست آورد

نکته ی دیگر آنکه در بسیاری از دامداری های صنعتی در اروپا به جای استفاده از بذر جو از آرد جوانه ی جو استفاده می کنند یعنی بذر جو را در شرایطی جوانه دار کرده سپس خشک نموده و آنرا اسیاب می کنند. تجارب علمی نشان می دهد که در اثر فرایند جوانه زنی موادی که قابلیت هضم کمی در بدن دام دارند به مواد سهل الهضم تبدیل شده  و راندمان بهره وری از بذر جو را افزایش می دهد.  حال آنکه علوفه ی هیدروپنیک علاوه بر داشتن جوانه بخش علوفه ای و ریشه ی مملو از کربوهیدرات را نیز داراست. این مهم حتی برای انسان نیز قابل تعمیم است بسیاری از مادران نیز این مطلب را می دانند که دادن جوانه ی گندم یا جو به فرزندشان به مراتب بهتر از دادن بذر جو آبپز شده است. بدن دام نیز مانند بدن اسنان هرچه انرژی کمتری را برای استفاده و گوارش یک ماده غذایی مصرف کند راندمان بهره وری از آن ماده بیشتر خواهد بود

یک مثال ساده:

میزان ماده ی خشک یک کیلوگرم بذر هندانه بیشتر است یا یک کیلوگرم هنوانه رسیده؟

سوال اینجاست که ایا می توان با در نظر گرفتن یک مورد مصرف هندوانه ی رسیده و آبدار را نهی کرد و علاقه مندان به این میوه ی خوش طعم را از فواید و مزایای آن بی بهره ساخت و در پاسخ به انها فقط بذر هندانه به آن ها داده شود و بگوییم ماده خشک این بیشتر از آن است؟

خود شما باید فکر کنید

 

 

دانلود جوابیه مقاله فضائلی

 

درباره hashemi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 19 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.