صفحه اصلی » علوفه ی هیدروپونیک چیست؟ » علوفه ی هیدروپونیک چیست؟

علوفه ی هیدروپونیک چیست؟

مطلب زیر کاملا توسط گروه علوفه یهیدروپونیک  irfodder.com  از یک منبع خارجی و برای اولین بار در تاریخ  ۲۰ بهمن سال ۱۳۹۲ ترجمه شده و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع نه توجیح شرعی دارد و نه توجیه قانونی.و از علاقمندان خواهش می شود مقاله را بصورت pdf  دانلود کنند و همه جا با ذکر منبع درج نماییند با تشکر

دانلود مقاله

علوفه ی هیدرو پونیک :

۱-   خلاصه ی اجرایی

تولید علوفه ی هیدروپونیک شامل رشد و نمو  دانه ها ی غلات با رطوبت و مواد غذایی ،خارج از سامانه های رشد شناخته شده مانند خاک و یا کوکوپیت  و در نتیجه برداشت  علوفه های سبز و دانه های باز شده غلات و ریشه های رشد پیدا کرده است. دانه به رطوبت و مواد غذایی دریافتی واکنش نشان داده و شروع به جوانه زدن می کنند.که نتیجه ی آن در دوره ی ۵ تا ۸ روزه ،تولید علوفه هایی به ارتفاع ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلی متر و ریشه های در هم آمیخته است.

در پایان دوره علوفه ی به دست آمده دقیقا به همان شکل که به دام علوفه ی یونجه و کاه را می دهند،مورد مصرف دام قرار می گیرد.

سیستم های تولید علوفه هیدروپونیک در تعدادی از دام های مختلف در سطح بین المللی مورد استفاده قرار گرفته است.

در ۵ سال گذشته حداقل ۳ مرکز  تولید علوفه در نیوزیلند بصورت صنعتی و عملیاتی  ساخته شده است .این گزارش عینی به بررسی سیستم تولید علوفه هیدروپونیک و کاربرد آن  در سیستم های کشاورزی  نیوزیلند پرداخته است

اتاقکها  و جایگاه  کاملا  اختصاصی  برای تولید علوفه هیدروپونیک ساخته شده است برای اطمینان از حصول رشد مطلوب ، شرایط محیطی در این کانکس ها بطور دقیق و مستمر مورد برسی قرار می گیرند .

میزان تناژ ثبت شده برای یک محیط (کانکس مانند) به ابعاد ۱۰ متر در ۱۳ متر به میزان روزانه ۱ تن علوفه ی تازه بوده است.

کانکس ها ی تولید علوفه هیدروپونیک توانسته اند ماکزیمم مقدار تولید علوفه از بذر به وسیله جوانه زدن را تولید کنند که این ، مقدار ِ۶ تا ۱۰ کیلو گرمی به ازای هر یک کیلو گرم دانه بوده است.

به هرحال وقتی این مقدار علوفه ی تازه ی تولید شده را بر اساس ماده ی خشک بسنجیم،از دست رفتن حدود ۱۲ درصدی ماده خشک مشاهده می شود.

این از دست دادن به علت مصرف کربوهیدرات برای تولید انرژی در داخل دانه در طول جوانه زنی و دیگر فعالیت های متابولیک از جوانه در حال رشد،است.

در حالی که مقدار انرژی علوفه (MJ ME /kg DM) شبیه به دانه (در اینجا جو)است اما ما در علوفه ی بدست آمده شاهد افزایش پروتئن و همینطور ویتامین نسبت به دانه ی اولیه بودیم.

(بخش ترجمه نشوده باید اینجا قرار بگیرد)

برای تجزیه تحلیل عملکرد علوفه روی تعدادی از دام ها مطالعاتی صورت گرفت که شامل گاو شیری و گاو پرواری و مرغ و خوک بوده است.

در بسیاری از موارد علوفه با تغذیه قبلی فرقی نداشته(نه بد بوده نه خوب) ، به ویژه هنگامی که آن را به جای دانه مورد استفاده قرار دادند.

بعضی از تحقیقات اولیه نشان داد که با استفاده از علوفه هیدروپونیک بخاطر شیره ی خارج شده از علوفه در هنگام تغذیه ،پرورش دام بهبود داشته است.

یک مطالعه اخیر نشان داده است که گاوهای پرواری (با توجه به ارزش غذایی خوراک) نتیجه بهتری داشته وقتی که با جو هیدروپونیک حاوی جوانه تغذیه شده است.

محققان به این نتیجه رسیدند که کار آزمایشی بیشتری برای ارزیابی عملکرد پتانسیل علوفه هیدروپونیک نیاز بود. با این حال، در این زمینه نیاز به پیشرفت های بزرگ تولیدی برای غلبه بر محدودیت های اقتصادی وجود دارد.

با توجه به هزینه های بالا در هر کیلوگرم ماده خشک، با توجه به اینکه  عملکرد پرورش حیوان و نیروی کار مورد نیاز در ارتباط با تولید علوفه هیدروپونیک در نظر نگیریم ،بعید است که کانکس های تولید علوفه مورد استفاده طیف گسترده ای از کشاورزان نیوزیلند قرار بگیرد(توضیح مولف:منظور این است که فروش علوفه به کشاورزان مورد استقبال قرار نمی گیرد و باید خود کشاورز این علوفه را برای خود تولید کند نه اینکه بخرد).

۲-                 معرفی

هدف این گزارش ارایه ی یک انالیز از دستور عمل  تولید و کاربرد علوفه و همچنین منابع بلقوه این علوفه در سیستم کشاورزی نیوزلند است .

دستور عمل سیستم تولید علوفه هیدروپونیک روال کار واحد های تولیدی مکانیزه ی علوفه -که برای جوانه زدن دانه های حبوبات از سیستم های هیدروپونیک استفاده می کنند- است ،که در ۵ تا ۸ روز منجر به سبز شدن علوفه می شود.

این علوفه به عنوان مکمل غذایی دام مورد تغذیه قرار می گیرد تا با اصول غذایی دام مانند (علوفه خشک و یونجه ) بصورت توام داده شود .

این گزارش برخی از زمینه های سیستم تولید علوفه هیدروپونیک ،و آنالیز ارزش غذایی و اقتصادی علوفه ی تولیدی و همینطور پتانسیل های مناسب منابع غذایی آن در سیستم کشاورزی نیوزلند را مورد برسی قرار می دهد.

۳-                تولید علوفه ی هیدروپونیک

۳-۱ اصول:

تولید علوفه هیدروپونیک شامل کشت دانه غلات بدون محیط کشت معمول (مثل خاک،کوکوپیت و…) ،با رطوبت و مواد مغذی لازم، برای ایجاد عمل جوانه زنی و رشد گیاه است.(توضیح مولف:تولید علوفه هیدروپونیک یعنی کشت علوفه در سینی های پلاستیکی و یا حلبی بدون هیچ بستر دیگری است که فقط با آب و مواد غذایی آن هم بصورت محلول تغذیه می شود و ریشه ها در کف سینی کاملا لخت هستند).که در انتها محصول کاملا با ریشه  برداشته می شود و به تغذیه دام می رسد.

دانه ها به رطوبت و مواد غذایی که به آنها داده می شود به وسیله ی  جوانه زنی عکس عمل نشان می دهند.جوانه ها از ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیمتر بصورت علوفه ی سبز با ریشه های در هم آمیخته خود در عرض ۵ تا ۸ روز خود را نشان می دهند.

طیف وسیعی از غلات از جمله جو، جو دوسر، گندم و ذرت را می توان برای تولید علوفه مورد استفاده قرار داد.اما بیشتر برای تولید علوفه ی جو از این سیستم استفاده می کنند.که در این گزارش نیز بیشتر تولید علوفه از جو مورد برسی قرار گرفته است.

در طول فرایند سبز شدن علوفه در سیستم هیدروپونیک رنجی از تغییرات شیمیایی و ساختاری در داخل دانه های غلات صورت می پذیرد.

فعال سازی آنزیم های داخل دانه منجر به تجزیه پروتین ، کربوهیدرات ها و چربی ها به وسیله ی آب به اجزاء ساده تر می شود(Dung, Godwin, & Nolan , 2010).

این هیدرولیز (تجزیه به وسیله ی آب)غلظت اسیدهای آمینه، قندهای محلول و اسیدهای چرب در دانه و در نتیجه ساقه را افزایش می دهد. (Chavan and Kadam, 1989).

فاکتور های زیر بر روی مقدار تولید جوانه ها (و عملکرد)و همچنین کیفیت علوفه ی تولیدی تاثیر دارند:

بذر(کیفیت دانه)،رقم بذر و شیوه ی تیمار آن

اقلیم محیط رشد مانند دما،رطوبت و شرایط مفید برای رشد قارچ ها و انگل ها (در اصطلاح کشاورزی یعنی بروز قالب)

مدیریت سیستم – ph   و کیفیت (EC) آب،زمان خیساندن بذر در آب ، تامین مواد غذایی ،عمق و تراکم بذور در سینی های کشت و همچنین زمان دوره رشد.

۳-۲ سیستم های تولید علوفه  هیدروپونیک

۳-۲-۱ راه اندازی سیستم

امرو زه سیستم های پیچیده ای به ویژه برای تولید علوفه هیدروپونیک توسعه یافته اند.یکی از شایعترین این سیستم ها که بین المللی است و در نیوز لند هم یافت می شود FodderTech  است.از سیستم های دیگر به سیستم Fodder Factory  و سیستم Green Feed Solutions و سیستم Fodder Solutions نام برد که همه ی این ها روی یک اصول بنا شده اند.

هدف کانکس های ساخته شده این است که بتوان سیستم تولید علوفه را در آن جای داد.این کانکس ها در طیف گسترده ای از مساحت ها (حجم ها)ساخته می شوند.از کانکس های  ۵۰ متر مکعبی تا حتی ۳۰۰ متر مکعبی .

اما اندازه ی متوسط این کانکس ها اگر بخواهیم که روزانه ۱ تن علوفه برداشت کنیم چیزی در حدود ۱۳۰ متر مربع است ،یعنی یک محوطه ی عایق شده ی تقریبا ۱۰ متر در ۱۳ متر است.(البته این کاملا حالت صنعتی است و در ایران، گروه طنین مهر باران توانسته در یک فضای ۴۰ متری به یک تن علوفه در روز دست پیدا کند.)

دستگاه تولید علوفه ی هیدروپونیک شامل ۲ قسمت (منطقه) می شود یکی قسمت رشد که علوفه در این قسمت رشد پیدا می کند که در این منطقه نیز مخزنی قرار دارد که در آن دانه برای کاشت اماده می شود(خیسانده می شود) و همچنین وسایلی مانند تانکر که مواد غذایی بصورت محلول در آن قرار دارند و همچنین سیستم پمپ و سیستم هوا دهی .معمولا منطقه ی کشت ۱۰۰ متر مربع را شامل می شود یعنی تقریبا ۷۰ درصد کانکس تولید علوفه معمولا فضای کشت و فضای قرار گیری وسایل مورد نیاز کشت است.

محیط تولید (کانکس ) برای اطمینان از درجه حرارت مطلوب و سطح تهویه مناسب ، بصورت فعال مورد برسی قرار می گیرد.

چک کردن آب و هوای محیط کانکس با دستگاه های تهویه مطلوب ، و در مکانهای سردسیر با دستگاه های گرمایشی صورت می گیرد.واحد های تهویه مطبوع همانطور که در شکل ۲ مشاهده می کنید می تواند در کناره ه ی دیواره ی کانکس نصب گردند.

منطقه ای که دانه در آن کشت می شود و علوفه در آن رشد پیدا می کند  همانطور که در شکل ۳ می بینید از پلاستیک های PVC است.

در این دستگاه غرفه هایی ایجاد شده که هر کدام از این غرفه ها  دارای ۲۸ سینی است که ابعاد سینی ها هرکدام ۴ متر طول دارند و ۴۰۰ میلیمتر عرض آنها است.

به این سینی ها با نازلهای تغذیه در فواصل معین و بصورت دقیق مقدار مشخصی از مواد غذایی رسانده می شود.

این نازل ها در طول مراحل رشد برای تامین مقدار مناسب از محلول غذایی به هر سینی  تنظیم می شوند.این مواد غذایی که از سر سینی ها وارد سینی می شوند به دلیل داشتن شیب بسیار پایین سینی ها از ابتدا به انتها ی سینی حرکت می کنند و توسط ریشه ها و دانه ها جذب می شوند.

این روش معمولا به عنوان   (NFT) شناخته  می شود.

که در این سیستم تمام مواد غذایی به وسیله ی ریشه ها و دانه های کاشته شده جذب نمی گردند و در از انتها ی سینی ها وارد مخزن تغذیه می شوند و یک سیستم گردشی است. این کار موجب کاهش اتلاف و بهینه سازی راندمان استفاده از آب در سیستم می گردد.

این سیستم پمپاژ برای تولید علوفه ی هیدروپونیک بسیار مهم و ضروری است.این سیستم است که مواد غذایی را با آب مخلوط می کند و Ph  آن و همینطور EC  آن و همچنین دمای آن را کنترول می کند. مخزن خیساندن، که در آن ، دانه را در یک محلول غذایی برای یک روز قبل از کاشت خیس می کنند نیز در این قسمت قرار دارد.عمل خیساندن کمک می کند که مواد ذخیره شده در دانه با سوخت وساز خود به رشد سریع تر علوفه کمک کند.

۳-۲-۲ تنظیمات سیستم

کانکس ها و سینی ها معمولا طوری طراحی می شوند که منطبق بر دوره ی تولید باشند و حالت گردشی و متوالی به وجود بیاید.برای مثال اگر دوره ی ما ۸ روزه است معمولا سینی ها بر چند واحد ۸ قسمته تقسیم می شوند.بدین وسیله ما در هر روز هم برداشت خواهیم داشت و هم کاشت بذور جدید.

معمولا عملیات روزانه و گردشی تولید علوفه حول ۶ وظیفه انجام می پذیرد:

۱-                برداشت علوفه های بالغ و رسیده

علوفه های بالغ و رسیده (۲۵ سانتیمتری)باید بطور کامل و همراه ریشه و اگر بستری هم هست(در بعضی از موارد داخل سینی های کشت بذر به همراه پوشال های آلی کشت می شود)برداشت شوند.و معملا این علوفه برداشت شده توسط نوار نقاله و یا تریلی به محل دام برده می شود(گاهی برای استفاده بهتر و مدیریت در تغذیه دام علوفه ی تولیدی را به قطعات کوچکتر تبدیل می کنند.)

۲-                تمیز کردن سینی های کشت علوفه

این مهم است که سینی و تجهیزات کاملا تمیز  بشوند تا ابتلای بذور قارچ ها و انگل ها  و عفونت های دیگر را بسیار کم کنیم.و معمولا برای این کار (تمیز کردن سینی ها )از جریان  آب استفاده می شود.

۳-                کاشت دانه های جدید

دانه های جدید که به مدت ۲۴ ساعت در آب خیسانده شده اند (توضیحات مولف:البته ساعات خیساندن و اینکه در چه نوع مایعی به همراه آب خیس بخورد بعدا توسط این جانب بر طبق مقالات مورد بحث قرار می گیرد.)در سینی های جدید برای کاشت قرار می گیرند.این بذور در لایه های حتی با عمق ۳ سانی متری کاشته می شود(توضیح مولف :به نظر می رسد در اینجا منظور از لایه ها ۳ سانتی متری لبه های سینی ها هستند وگرنه بسته به نوع بذر ارتفاع  این لایه کاملا متفاوت است.)

۴-                تنظیم جریان مواد مغذی

جریان های غذایی در سراسر هر یک از پشته تنظیم می شود (منظور از پشته ها ،واحد هایی از یک یا چند سینی است)

آب و مواد غذایی مورد نیاز برای رشد علوفه هر روز مقدارشان هماهنگ با رشد علوفه افزایش می یابد.بنابر این جریان آب و مواد غذایی ورودی به هر سینی باید در طول روز و بطور مستمر مورد برسی قرار بگیرد.که یک شیر کوچک در ورودی هر سینی این کار را تا حدودی برای ما انجام می دهد.

۵-                خرو ج مواد غذایی اضافه و اسید های ایجاد شده

مواد مغذی به وسیله ی یک سیستم خودکار به تانکر مواد مغذی اضافه می شوند.و همچنین ph   مواد مغذی ورودی به سیستم توسط این دستگاه اندازه گیری می شود.بنابر این نیاز است که غلظت مواد مغذی ورودی و همچنین مقدار اسید کافی که سیستم نیاز دارد ،مورد برسی قرار بگیرد.مقدار مختلف این مواد بطور دقیق هنوز کامل شناخته نشده است.جستو جو های جامع برای پیدا کردن اطلاعات کافی در مورد ترکیبات مختلف و سود مند این مواد مغذی به شکست انجامیده است.

در طول مطالعه ی این مقاله  هنوز تجزیه و تحلیل شیمیایی دقیقی بطور کامل مورد برسی قرار نگرفته است.

۶-                تغذیه با علوفه هیدروپونیک

علوفه خارج از کانکس های تولید و بسته به رویه تغذیه دام مورد استفاده قرار می گیرد.معمولا علوفه به وسیله ی واگن هایی حمل می شود و در دسترس دام قرار می گیرد.یک کشاورز در حومه ی مکنزی از این علوفه برای تغذیه گوسفند استفاده کرده است .و باعث بهبود بهربرداری گوسفند شده است اما در واقع هیچ مزیتی نسبت به سایر تغذیه ها نداشته است.مقدار کار و کارگر مورد نیاز در این کانکس ها تا حدود زیاد به مکانیزه بودن آنها بستگی دارد.کار مورد نیاز یک سیستم علوفه نیمه مکانیزه اگر تولید روزانه ی آن ۱ تن باشد معمولا بین ۲ تا ۴ ساعت است.

۳-۲-۳ قارچها

تعدادی چالش در تولید علوفه هیدروپونیک وجود دارد.مشکلات و چالش های رایجی که باعث بسیاری از مشکلات برای کسانی که با کانکس های علوفه کار می کنند می شود. با توجه به محیط مرطوب و گرم و مناسب این کانکس ها قارچها می توانند به راحتی رشد کنند و به محصول تولیدی صدمه وارد کنند و در نتیجه سلامت دام ما را در خطر بندازند. بنابراین، مدیریت فعال از خطر قارچ ها ، ضروری است.

در آزمایش ها قارچ ها ی دانه بازدهی احشام را کاهش داده است.و گاهی هم علل مرگ دام شده است.

معمولا  پیشگیری از قارچ زدگی  در مرحله آماده سازی دانه برای کشت مدیریت می شود.قبل از اینکه دانه را در آب غوطه ور کنند (بخیسانند)معمولا موادی به آب میفزایند که خیلی به پیشگیری قارچ زدگی کمک می کند.

البته بهداشت کانکس تولید علوفه نیز بسیار مهم هست بنابر این باید در هر مرحله که کشت انجام می گیرد و قرار است دانه های جدید ریخته شود نظافت سینی ها به خوبی رعایت شود.

۳-۲-۴ عوامل محیطی

در تغذیه به وسیله ی هیدرو پونیک و پرورش هیدروپونیک هم مزیت و هم معایب زیست محیطی  وجود دارد.آب در سیستم علوفه هیدروپونیک بسیار موثر است.آب به وسیله ی سیستم بسیار منظم پخش می شود.علاوه بر این تبخیر و تعرق زمانی که علوفه ها در حال رشد است به صفر میل می کند.حیوانات بیشتر آب استفاده شده را همراه غذا خوردن می خورند.

دانلود مقاله

مزیت دیگر آن این است که بر خلاف محصولات مکمل سنتی خوراک در اینجا شسته شدن مواد غذایی به صفر می رسد.بنابراین استفاده از مواد غذایی به حداکثر خود می رسد.

یکی از تاثیرات تولید علوفه به روش هیدروپونیک مصرف انرژی آن است.سیستم کنترل آب و هوا در این کانکس ها مقدار قابل توجه ای از انرژی را مصرف می کنند.این مصرف انرژی زیاد باعث شده که بازار پسندی تولید علوفه به روش هیدروپونیک کاهش پیدا کند.پمپ های که مواد مغذی را وارد سینی های کشت می کنند نیز انرژی زیادی استفاده می کنند.

۳-۳ تجزیه تحلیل ویژگی های علوفه ی هیدروپونیک

به منظور مقایسه اقتصادی نسبی علوفه هیدروپونیک تولید شده لازم است که ویژگی های تغذیه ای آن به عنوان یک منبع غذایی برای دام مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد.

در جدول زیر تجزیه و تحلیل مواد مغذی برای طیف وسیعی از انواع خوراک، از جمله علوفه هیدروپونیک ارائه شده است:

نوع تغذیه

ماده ی خشک (%)

متابولیسم انرژی

(MJME/kg DM)

پروتئین خام

(CP%)

دانه ی جو

۸۸

۱۲

۱۰

یولاف

۹۱

۱۰

۹

کاه جو

۸۹

۶

۲

علف تازه چراگاه (سیلو)

۴۳

۹

۱۴

علف خشک چراگاه

۸۶

۸

۱۰

سیلو ی گندم

۴۲

۹

۱۰

علوفه هیدروپونک جو

۹٫۹

۱۱

۲۴

عوامل زیر به عنوان فاکتور ها ی مهم تغذیه باید در نظر گرفته شود:

۳-۳-۱ محصول کشت شده

یک طیف گسترده ای از ادعا هایی  مربوط به عملکرد های  مفید سیستم علوفه هیدروپونیک وجود دارد.که این ادعا ها رنجی بین ۶ تا ۱۰ کیلوگرم برداشت علوفه به ازای هر کیلو گرم دانه ی کاشته شده است.

از نظر وزن تر گرچه جالب است اما علوفه ی هیدروپونیک نتوانسته اندازه ی دقیقی از ارزش غذایی معرفی کند. برای به دست آوردن درک دقیق، نیاز به محاسبه عملکرد ماده خشک این علوفه وجود دارد.محصول بر اساس ماده ی خشک وابسته به وزن علوفه نسبت به ماده ی خشک دانه ی اولیه است.

یک تجزیه تحلیل از علوفه ی هیدروپونیک در ایا لت مکنزی نشان می دهد که ماده ی خشک علوفه هیدروپونیک چیزی در حدود ۹٫۹ درصد است.این بدین معنی است که هر تن از علوفه ی هیدروپونیک چیزی در حدود ۹۹ کیلو گرم ماده ی خشک وجود دارد.

با توجه به فرض خوشبینانه که از هر کیلو بذر ما ۸ کیلو گرم علوفه داشته باشیم،برای تولید ۱ تن علوفه نیاز به ۱۲۵ کیلو گرم بذر است.یعنی برای بدست آوردن ۹۹ کیلو گرم ماده ی خشک از علوفه نیاز به ۱۲۵ کیلو گرم علوفه است.که این کاهش ۱۲ درصدی ماده ی خشک را نشان می دهد که در گزارشات قبلی به آن رسیده ایم.دانگ و همکاران گفته اند هیچ چیزی به عنواع زیاد شدن ماده ی خشک علوفه نسبت به ماده ی خشک اولیه ی ورودی مشاهده نشده.

مثبت ترین چیزی که در گزارشات اسنت و مک اینتوش پیدا شده آنجایی است که به تادور ،اسمیت و شاکراس استناد می کنند که هیچ افزایش و کاهش در ماده ی خشک گزارش نکردند.این گزارشی بود که در آن از ۹ کیلو گرم بذر جو استفاده شده و در پایان و در یک دوره ی ۶ روزه ۷۱٫۵ کیلو گرم علوفه به دست آمده.که در آن بذر دارای ۹۴٫۶ درصد ماده ی خشک بوده و علوفه ی بدست آمده دارای ۱۱٫۹ درصد ماده ی خشک،که در نهایت تاثیری در ماده ی خشک به وجود نیامده است.

۹٫۰ کیلو گرم بذر               ضرب در           ۹۴٫۶(%)  ماده ی خشک      = ۸٫۵ کیلو گرم ماده ی خشک

۷۱٫۵ کیلو گرم علوفه          ضرب در           ۱۱٫۹(%)  ماده ی خشک      = ۸٫۵ کیلو گرم ماده ی خشک

جدول زیر از گزارشات اسنت و مک اینتوش است که تاثیر ماده ی خشک علوفه نسبت به ماده ی تر آن را از هر کیلو گرم علوفه را نشان می دهد.این جدول نشان می دهد که برای کارایی بهتر ،بهتر است ما علوفه خود را ۹ کیلو گرم به ازای هر یک کیلوگرم یعنی ۹ برابر تولید کنیم و یا اینکه علوفه ی تولیدی ما دارای ۱۸ درصد ماده ی خشک باشد.

ماده ی خشک به درصد

تعداد برابر شدن علوفه ی تولیدی به ازای هر واحد دانه ی ورودی (به درصد)

                           ۱۰                ۹             ۸               ۷              ۶

۶

۸

۱۰

۱۲

۱۴

۱۶

۱۸

۲۰

-۶۰% -۵۳% -۴۷% -۴۰% -۳۳%
-۴۷% -۳۸% -۲۹% -۲۰% -۱۱%
-۳۳% -۲۲% -۱۱% ۰% ۱۱%
-۲۰% -۷% ۷% ۲۰% ۳۳%
-۷% ۹% ۲۴% ۴۰% ۵۶%
۷% ۲۴% ۴۲% ۶۰% ۷۸%
۲۰% ۴۰% ۶۰% ۸۰% ۱۰۰%
۳۳% ۵۶% ۷۸% ۱۰۰% ۱۲۲%

 

در تعدادی از مطالعات دلیل از دست رفتن ماده ی خشک مورد برسی قرار گرفته است.به نظر می رسد که کاهش ماده ی خشک به این دلیل است که دانه برای انجام فعالیت های متابولیسمی برای جوانه زدن و رشد  ،از کربو هیدرات ها و انرژی درون خود استفاده می کند.بدون اینکه گیاه از فرایند های فتوسنتز انجام شده جای گزین کافی ای برای این هیدروکربونات های استفاده شده قرار دهد.

فتو سنتز معمولا در روز پنجم و همزمان با فعال شدن کلروپلاستها شروع می شود.ولی چون معمولا برداشت علوفه در روز هفتم و یا روز هشتم است ..گیاه فرصت مناسبی برای جای گزین کردن این هیدروکربنات از دست رفته ندارد.بنابراین انرژی استفاده شده برای رشد به وسیله ی فتوسنتز بصورت کافی جایگزین نمی شود.

در حالی که ادبیات علمی نشان می دهد که علوفه تولیدی هیچ مزیتی را نسبت به دانه ندارد اما نظرات بسیار متفاوتی در مورد جنبه های اقتصادی آن وجود ندارد.(توضیحات مولف :ما در اینجا تمام سعیمان این است که نشان دهیم علوفه هیدروپونیک از نظر تغذیه ای مشکلی ندارد.درسته که بهتر نیست اما بدتر هم نیست!!!پس در اینجا جنبه ی اقتصادی بسیار مهم است،زیرا وقتی این دو نوع با هم هیچ فرقی ندارند چرا علوفه هیدروپونیک که بسیار ارزانتر و در دسترستر است را انتخاب نکنیم!!!).یک نمونه از این جنبه ها این است که علوفه ی تولیدی در یک مکان ۱۳۰ متر مربعی معادل ۱۲۰ هکتار مرتع است.

۳-۳-۲ قابلیت هضم

اسنیت و مکینتاش گزارش کرده اند که شواهد متناقضی وجود دارد که آیا جوانه زدن مقدار قابلیت هضم ماده ی خشک را افزایش می دهد یا کاهش.این مقایسه بر اساس پروسه های داخل دانه تشریح شده است.برای بهینه سازی استفاده از دانه ها و به منظور بهبود قابلیت هضم ،دانه ها باید پردازش شوند و یا بطور مثال باید ترک بخورند. هنگامی که دانه ها فرآوری نشوند، تخمین زده می شود که تنها ۶۰٪ از نشاسته هضم درون دانه هضم می شود.

دانگ و همکاران قابل هضم بودن علوفه ی هیدروپونیک جو را نسبت به دانه ی آن مورد مطالعه قرار داده اند. که کاهش ماده ی خشک و همچنین تفاوت نداشتن در قابلیت هضم ساکو وجود دارد که یک مزیت در جوانه ها  به جای دانه اصلی محسوب می شود.

آنها دریافتند که هضم  اولیه از کل علوفه  ها پس از شش ساعت و پس از انکوباسیون در شکمبه به طور قابل توجهی بالاتر از دانه ترک خورده بود،اما بعد از ۱۲ تا ۹۶ ساعت  بین جوانه ها و دانه ها هیچ اختلاف معنی داری وجود نداشت.

اما اختلاف معنی داری در قابلیت هضم بخش ساقه در مقابل بخش ریشه علوفه ی هیدروپونیک وجود داشت.ساقه های علوفه های هیدروپونیک براحتی در شکمبه دام هضم می شوند.

دونگ گزارش کرده است که نشخوار کنند گان رژیم غذایی را دوست دارند که دارای  برگهایی هستند که استحکام کششی متوسطی دارند. بعضی مطالعات نشان می دهد که ترکیبات داخل  علوفه هیدروپونیک است که تخریب ذرات به اندازه ۱mm را تشویق می کند که این به سرعت عبور سریع تر از شکمبه، که منجر به افزایش مصرف داوطلبانه تغذیه به وسیله دام می شود بسیار کمک می کند.

یک مطالعه در سال ۱۹۹۲ قابلیت هضم دانه جو و جوانه آن را  در سنین مختلف اندازه گیری کرده است.که این نتایج در جدول زیر آمده است و نشان می دهد که به غیر از روز چهارم(۴ روز از رشد علوفه طی شده باشد) هیچ مزیت واقعی در جوانه جو به منظور بهبود قابلیت هضم وجود ندارد.

 

ماده ی آلی (%)

ماده ی خشک

قابلیت هضم پذیری

دانه

۸۸٫۸

۸۹٫۹

۸۳٫۹

علوفه ی ۴ روزه

۹۱٫۸

۹۲٫۲

۸۵٫۸

علوفه ی ۶ روزه

۸۷٫۹

۸۸٫۹

۸۲٫۱

علوفه ی ۸ روزه

۸۸٫۴

۸۹٫۰

۸۲٫۶

۳-۳-۳ انرژی

در حالی که تجزیه و تحلیل ماده ی خشک علوفه هیدروپونیک نشانه های خوبی را از توانایی علوفه برای تولید غذا نشان می دهد.و جزییات تجزیو تحلیل علوفه نشان می دهد که  علوفه می تواند تجزیو تحلیل غذایی دقیق تری نسبت به دیگر تغذیه ها باشد.دانه های فر آوری شده (شکسته شده)و همچنین علوفه هر دو دارای بالا ترین قابلیت هضم و همچنین مواد غذایی بوده اند.در فرایند جوانه زنی نشاسته ای که در دانه ها وجود دارد به قند در جوانه ها تبدیل می شود.

دونگ نشان داد که بر پایه ی ماده ی خشک  مقدار انرژی موجود در جوانه ها نیز کمتر از مقدار آن در دانه ها بوده است.پس از مقایسه ی جوانه با دانه ی اصلی به این رسیدند که حتی ۲% از انرژی ناخلص کمتر شده است.علاوه بر تجزیه و تحلیل مواد مغذی،تجزیه و تحلیل دیگری نیز در رابطه با مقدار هضم پذیری علوفه نسبت به دانه ی اصلی صورت گرفته است.در راستای این تحقیقات آنها با توجه به کاهش قابل توجه ی انرژی در قابلیت هضم کل تفاوت معنی داری را متناسب با کاهش ماده ی خشک پیدا نکردند.

میزان انرژی موجود در علوفه در طیف وسیعی از روز های پس از جوانه زدن ،در جدول ۴ که در زیر آمده است ،ارائه شده است.

یک آزمایش مشخص کرد که گوساله های پرواری عملکرد بهتری را نسبت به تغذیه توسط جوانه و کاه داشته اند.در اینجا یک سوال مطرح می شود که اگر جوانه ها واقعا مقدار ME بالاتری نسبت به متدهای تست شده ی رایج  دارند ،چرا تا امروز هیچ مطالعات بیشتر ی که نتایج مشابهی را در بر داشته باشد وجود ندارد؟

 

ماده ی خشک (%)

خاکستر

(g/kg DM)

پروتین خام

(% DM)

انرژی

(MJ ME/kg)

دانه ی اصلی

۹۰

۲۱

۱۰٫۱

۱۲٫۵

علوفه ی ۶روزه

۲۱٫۴

۲۸

۱۳٫۸

۱۳٫۷

علوفه ی ۸ روزه

۹٫۹

۶۳

۲۳٫۱

۱۲٫۰

علوفه ی ۱۰ روزه

۹٫۱

۶۸

۲۴٫۳

۱۱٫۴

۳-۳-۴ پروتیین

پروتئین یک عنصر حیاتی برای رشد و نمو جانوران و عملکرد است و در تجزیه و تحلیل ارزش غذایی علوفه بسیار مهم است. اثر جوانه زدن بر زیاد و یا کم کردن محتوای پروتئین روشن نیست، در  بعضی از مطالعات افزایش در پروتئین  نشان داده شده  ، و در بعضی مطالعات دیگر  در اندازه ی پروتئین کاهش دیده شده است.

در آخرین مطالعات انجام شده بر روی علوفه ی هیدروپونیک بر اساس ماده ی خشک به وسیله ی دونگ و همکاران  پروتیین خام و همچنین خاکستر و دیگر مواد معدنی (بجز پتاسیم ) در علوفه ی جو بالاتر از خود دانه ی جو بوده است.این یکی از مزایای خوب علوفه را نشان میدهد.

البته اسنیت و مکینتاش بر این باورند که این افزایش پروتیین بصورت ظاهری بوده و در عمل چنین اتفاقی نمی افتد.اینها بر این باورند که پروتیین افزایش نیافته بلکه چون در فرایند جوانه زنی مادهی خشک کاهش می یابد و پروتیین مصرف نمی شود بنابر این غلظت پروتیین بالا می رود در حالی که این بالا رفتن فقط بخاطر این این است که غلظت کل(ماده ی خشک )پایین آمده و در این شرایط و نسبت به ماده ی خشک کل مقدار پروتیین کاهش یافته است.

این تنها بخشی از گفته های مرگان و هانتر در مورد افزایش پروتیین هست که این تا حدی به دلیل جذب نیتروژن از محلول مواد مغذی و غلظت ترکیبات نیتروژن دار به مقدار واقعی نزدیک می شود. در جدول بالا تجزیو تحلیل علوفه هیدروپونیک را در روز های مشخص مورد برسی قرار می دهد که بر اساس کانکس های تولید علوفه  در ایالت مکنزی مورد برسی قرار گرفته است.که کاهش انرژی برا اساس ماده خشک را در روز های هشتم و بیشتر از آن را نشان می دهد.

همانطور که در جدول زیر اشاره شده است یافته هایی که از تجزیو تحلیل جدول بالا بدست آمده کمی متفاوت است.ما در اینجا افزایش قابل تو جه پروتیین را نسبت به انچه که در جدول بالا گفته شده را شاهدیم(کاهش ۲۴٫۳ درصدی ماده ی خشک در مقابل افزایش ۴٫۸ درصدی پروتیین خام).دلیل این اختلاف هنوز شناخته شده نیست.اما افزایش نسبی پروتیین ممکن است به دلیل محتوای محلول غذایی باشد.این بخش باید بیشتر مورد برسی قرار بگیرد.(توضیح مولف:نقش مواد مغذی در تغذیه علوفه در هنگام رشد بسیار مهم و اساسی است،اینطور که از مطالعات بر می آید معمولا تولید علوفه ی هیدروپونیک بدون مواد غذایی و فقط با آب ارزش غذایی بالایی را برای ما ایجاد نمی کند)

اینیت و مکینتاش گزارش کرده اند که تقریبا نیمی از این افزایش پروتیین خام بر اساس ماده ی خشک به دلیل کاهش ماده ی خشک است.( توضیح مولف:یعنی تقریبا نیمی از آن بصورت صوری و ظاهری است).اینکه با کاهش ماده ی خشک غلظت پروتیین افزایش می یابد و پروتیین به دروغ عدد بالا تری را نشان می دهد.

 

ماده ی خشک (%)

خاکستر

(g/kg DM)

پروتیین خام

(% DM)

دانه ی اصلی

۱۰۰

۲۱

۱۰٫۱

علوفه ی ۶  روزه

۹۶

۲۲

۱۰۸

علوفه ی ۸ روزه

۹۱

۳۱

۱۳٫۷

علوفه ی ۱۰ روزه

۸۴

۵۳

۱۴٫۹

۳-۳-۵ ویتامین ها

مقدار ویتامین ها بطور قابل ملاحضه و بصورت واقعی در طول جوانه زدن و تشکیل علوفه افزایش می یابند.که این ممکن است تفاوت معنی داری را در تغذیه به وسیله ی علوفه نسبت به تغذیه های معمول به وجود بیاورد.اسنیت و مکینتاش گزارش کرده اند که این افزایش منحصر به فرد ویتامین ها آنقدر کوچک است که تشخیص  اهمیت عملی آن در مواجهه با نیازهای تغذیه ای از رژیم غذایی مبتنی بر غلات به منظور بررسی در آزمایشات تغذیه دشوار است.(توضیح مولف:البته همین جدول که در گذشته ی دور و در سال ۱۹۸۹ تهیه شده به خوبی افزایش زیاد و متناسب ویتامین ها را بیان می کند.)

جدول زیر تغییرات کمی در محتوای ویتامین دانه جو و علوفه   ۶ روزه را  نمایش می دهد. که  به وضوح آشکار می کند  که افزایش قابل توجهی در محتوای ویتامین ها  وجود دارد، اما ارزش آن افزایش مشخص نیست.(توضیح مولف:!!!!!!!)

 

دانه جو

علوفه ی هیدروپونیک جو

ویتامین E

۷٫۴

۶۲٫۴

Beta – carotene

۴٫۱

۴۲٫۷

Biotin

۰٫۱۶

۱٫۱۵

Free Folic Acid

۰٫۱۲

۱٫۰۵

۴-                عملکرد حیوانات (دام ) زمانی که به وسیله ی هیدرو پونیک تغذیه می شوند

طیف گسترده ای از آزمایشات برای ارزیابی عملکرد دام که با علوفه هیدروپونیک تغذیه شده است ،در سطح جهانی انجام شده است. که این دام ها شامل گوسا له های پرواری و همچنین گوشتی،مرغ ،خوک و گوسفند بوده اند.

در برسی جامعی که توسط اسنیب و مکنتاش بر روی گاو گوشتی صورت گرفته است علوفه ی هیدروپونیک هیچ مزیتی به ویژه زمانی که به عنوان مکمل غذایی استفاده شده است نداشته است(در ایران این مزیت خوب است نه بد)از نظر دیگاه علمی در صورتی که از علوفه در کنار مکمل غذایی استفاده شود بهبود عملکرد اتفاق می افتد و اگر از یونجه در این تغذیه در کنار علوفه استفاده شود و با توجه به پروتیین موجود در ینجه می توان بهبود راندمان مصرف غذا را شاهد بود.

تحقیقات اولیه نشان می دهد که به وسیله ی علوفه و صمغ تازه ی خارج شده از آن با عث افزایش عملکرد شده است.تحقیقات فینی در سال ۱۹۸۲ نشان داد که جوانه های هیدروپونیک و علوفه ی آن منبع خوبی از مواد غذایی است و همینطور مایعات خارج شده از علوفه هنگامی که به خورد دام می رسند سرشار از مواد مغذی هستند که باعث افزایش عملکرد دام شده است.البته در مقابل دیگر تحقیقاتی هم وجود دارد که نشان می دهد هیچ گونه پیشرفتی در عملکرد دام صورت نگرفته است!این در حالی است که علاوه بر نداشتن پیشرفت در عملکرد دام ما با کاهش ماده ی خشک نیز روبرو بوده ایم.در واقع در این تحقیقات فقط بحث اقتصادی مورد بحث بوده است و مزیت به حساب آمده است.

در یک کار تجربی که توسط  فازیل و همکاران صورت گرفت درمورد گوساله های پرواری نشان داد که رژیم علوفه هیدروپونیک در مقابل یک رژیم غذایی کنترول تفاوت معنی داری در افزایش وزن زنده و همچنین ضریب تبدیل غذا نداشته است .(توضیحات مولف:در این مقاله به نظر می آید که سعی در کوباندن علوفه ی هیدروپونیک وجود دارد!!!زیرا تمام توضیحات خود را از ۳ دانشمند خاص می گیرد اما وقتی که در جاهایی این دانشمندان مفید بودن علوفه ی هیدرو را نشان می دهند مقاله سعی دارد با آوردن نظرات دیگر دانشمندان که ربطی به فرایند مقاله نداشته اند و آن هم بطورت موضعی ،این مفید بودن را بصورت ضمنی رد می کند.).آنها به این نتیجه رسیدند که با توجه به هزینه های مربوط به جوانه زدن و تلفات ماده ی خشک استفاده از این علوفه در گوساله های پرواری توصیه نمی شود.!!!(آنهایی که این مقاله نام می برد تا الان کجا بوده اند؟و مبنای این نتیجه گیریشان چیست؟)

۵-                نتیجه گیری:

سیستم تولید علوفه هیدروپونیک مقادیر بسیار زیادی از خوراک سبز و خوش طعم را تولید می کند اما با همه اینها باز طبق تجزیه و تحلیل های انجام شده هنوز چالش های بسیار زیادی روبروی علوفه هیدرو پونیک وجود دارد.

هزینه های مربوط به ایجاد و بهره برداری روزانه از تولید علوفه، همراه با کاهش عملکرد ماده خشک در طول جوانه زدن ، علوفه هیدروپونیک را منبع غذایی گرانی کرده است.و این موضوع همراه با افزایش چشم گیری نداشتن عملکرد دام ،کار استفاده از تولید علوفه هیدرو پونیک را کمی با مشکل روبرو کرده است.

زمان بیشتری برای برخی از تحقیقات که برای  بررسی عملکرد دام در علوفه هیدروپونیک و ویژگی های محصول نهایی انجام می شود نیاز است.تولید یک محصول با ویژگی های برتر است که باعث می شود در رقابت های جهانی حرفی برای گفتن داشته باشد.گرچه می توان در کلاسهای تغذیه دام با نگاه مثبت به این علوفه نگاه کرد.!!!

دانلود مقاله

مهندس ارجمندی    ۰۹۳۶۲۴۳۰۹۶۸

درباره hashemi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.