صفحه اصلی » پرسش‌های متداول علوفه هیدروپونیک » ساخت دستگاه علوفه هیدروپونیک

ساخت دستگاه علوفه هیدروپونیک

ساخت یک دستگاه با هر عنوانی نیازمند ابزار، فن، علم و دانش پیوستگی در عملکرد صحیح اجزای دستگاه با یکدیگر است

سوال اینجاست که آیا می توان دستگاه علوفه ی هیدروپونیک را با آموزش های متدوال بدون در نظر گرفتن تخصص افراد و ابزارهای در دسترسشان ساخت؟ شاید این روزها با برخی از سایت های اینترنتی که عناوینی چون ساخت علوفه ی در خانه، آموزش ساخت علوفه ی هیدروپونیک و یا کلاس های آموزش ساخت علوفه ی هیدروپونیک برخورده باشید. اما ایا این امر میسر است؟

شاید بسیاری از علاقه مندان دستگاه علوفه ی هیدروپونیک نحوه ی عملکرد این دستگاه را به نوعی با تولید سبزه ی عید در منزل و یا سمنو قیاس نموده لذا امر ساخت چنین دستگاه هایی را امری سهل و بدون نیاز به علم و تجربه بدانند. اما باید گفت که حتی بسیاری از شرکت های نوظهور نیر حتی با داشتن ابزارهای پیشرفته در تولید دستگاهی که بتواند شرایط استاندارد یک دستگاه علوفه ی هیدروپونیک را داشته باشد دچار مشکل هستند.

اما یک دستگاه علوفه ی هیدروپونیک استداندارد دارای چه ویژگی هایی است ؟

 1. علوفه بایستی مطابق با جدول زمانی هفت روزه از زمان کاشت تا برداشت تولید شود در غیر این صورت بازدهی دستگاه و مطابقت روند تولید با ایام هفته دچار مشکل بوده و در نهایت خروجی هر کیلو علوفه ی تولیدی به ازای هر کیلو بذر مصرفی دچار افت می شود. عدم انطباق تولید هفت روزه حتی با اضافه شدن یک روز باعث کاهش یک چهارم تولید عمومی دستگاه می شود.
 2. دستگاه علوفه هیدروپونیک می بایست علوفه ی تمیز بدون بو، عاری از بیماری تخم و یا لارو حشرات و فاقد کپک و بیماری قارچی باشد. باید دانست که حیوانات نیز مانند انسان نسبت به کیفیت غذای مصرفی واکنش نشان می دهند. غذایی که دارای بوی نا مطلوب باشد توسط حیوان مصرف نمی شود و یا به طور کامل مصرف نمی شود. وجود کپک ها و بیماری ها در علوفه نه تنها کیفیت علوفه را پایین نیاورده بلکه باعث بروز بیماری های مختلف از جمله اسیدوز، چرخه ی ناقص هضم میکروبی، افزایش جمعیت میکروبی غیر مفید در دستگاه گوارش، آسیب های جبران نا پذیر به کبد دام و سایر بیماری های گوارشی که در نهایت دام را مستعد ابتلا به سایر بیماری های کشنده می کند می شود.
 3. علوفه هیدروپونیک باید به صورت کاملا طبیعی و بدون افزودن مواد مختلف شیمیایی رشد یابد. کمترین میزان دوران کارنس یا همان نیمه عمر مواد در محصولات زراعی ۱۴ روز می باشد و باید دانست که علوفه ی تولید شده در مدت زمان هفت روز بوده لذا هرگونه مواد افزوده شده چه برای رشد و چه برای کنترل بیماری ها و حشرات در علوفه باقی مانده و در صورت مصرف آن توسط دام، باعث ایجاد مشکلات گوارشی و کبدی در دام می شود.
 4. نوع چینش دستگاه باید به نحوی باشد تا در کمترین فضا بیشترین عملکرد حاصل شده و در عین حال سهولت ورود و خروج علوفه هیدروپونیک تولید شده دچار خلل نشده تا هزینه های اپراتور دستگاه به حداقل میزان خود برسد.
 5. دستگاه علوفه ی هیدروپونیک باید قابلیت شستشو و ضدعفونی خودکار داشته تا در دوره های زمانی مشخص تمام دستگاه بدون وقفه در تولید، ضدعفونی شود.
 6. تمامی امور دستگاه بایستی به صورت دیجیتال با کنترل هوشمند صورت پذیرد تا هزینه های کاربری دستگاه و بروز خطای انسانی در تنظیمات به حداقل برسد. سیستم های هوشمند کنترل قادر هستند در صورت بروز خطا در روند دستگاه و یا عدم پاسخگویی قطعات به کنترلر، اپراتور را از بروز نقص آگاه ساخته تا در کمترین زمان ممکن مشکل رفع و دستگاه مجدد به حالت اولیه بازگردانده شود.
 7. نور مورد استفاده در دستگاه باید به نحوی باشد تا علاوه بر تامین نیازهای فتوسنتزی گیاه از کمترین میزان مصرف برق نیز برخوردار بوده تا هزینه های تمام شده برای تولید هر کیلو علوفه به حداقل کاهش یابد. عدم توجه به این موضوع باعث شده تا در برخی از دستگاه های تولید شده هزینه ی برق مصرفی دستگاه از میزان اقتصادی خود خارج شود.
 8. دستگاه بایستی به نحوی ساخته و پرداخته شود تا بتواند نیاز مصرف کننده در تمام طول سال را برطرف کند.
 9. دستگاه علوفه ی هیدروپونیک باید دارای سیستم مناسب چرخه ی آب بوده تا علاوه بر مصرف حداقلی آب بتواند با بدترین نوع آب از نظر کیفیت در نقاط مختلف کشور بدون مشکل کار کرده تا نقصی در کیفیت و یا کمیت علوفه ی تولیدی نداشته باشد. باید دانست که در بسیاری از واحد های دامداری آب مصرفی دارای کیفیت نامطلوبی بوده و مقادیر بالایی از املاح و نمک در این آبها وجود دارد و عدم توجه به این امر باعث بروز مشکلات در روند تولید علوفه خواهد شد.
 10. موارد امنیت جانی در دستگاه رعایت شده تا در صورت بروز مشکل خطری اپراتور را تهدید نکند.

اما ایا در منزل می توان به واسطه ی آموزش دستگاه علوفه هیدروپونیک تولید کرد؟

باید دانست که دستگاه علوفه هیدروپونیک دستگاهی است تجاری که در فضای کم حداکثر بهره وری از حجم محیط اشغال شده را دارد. در چنین حجم و مقیاسی است که بروز کوچکترین خطا در عملکرد دستگاه باعث بروز مشکلات مختلف در تولید می شود که از مهمترین آنها کپک و بیماری های گیاهی در علوفه ی تولیدی است. این روزها شاهد آن هستیم که برخی افراد متاسفانه بدون داشتن تجربه در ساخت دستگاه و استفاده ی علوفه در واحدهای دامداری اقدام به ارایه جزوات ناقص و بدون عملکرد اجرایی نموده و هدف آن تنها فروش جزوات بوده و اینکه آیا مطالعه کننده می تواند با چنین جزوات ناقصی دستگاهی تجاری تولید کند یا خیر در محور بحث این افراد نیست، که این امر باعث بروز مشکلات فراوانی چه از نظر اقتصادی و چه از نظر اعتمادی به دستگاه های تولید علوفه هیدروپونیک برای افراد می شود. ساده جلوه دادن امر تولید باعث شده برخی افراد اقدام به ساخت دستگاه با هزینه های غیر عادی نموده و در نهایت به دلیل داشتن عدم کارایی نسبت به دستگاه علوفه بدبین شوند.

از نظر اقتصادی تولید دستگاه توسط خود فرد نیز اقتصادی نیست :

بسیاری از ابزار های مورد استفاده و یا ساعت کار مصرف شده برای تولید هر دستگاه در شرکت های تخصصی به صورت سر شکن بوده و هزینه های ثابت کارگاه در تولید سالیانه با احتساب ضریب پنج ساله یا ده ساله ی استهلاک محاسبه می شود حال انکه زمانی که یک فرد بدون داشتن ابزار و کارگاه و تجربه اقدام به ساخت دستگاه(هردستگاهی) می کند هزینه های ثابت اولیه در یک دستگاه تجمیع شده لذا در نهایت هزینه ی تمام شده ی دستگاه بالاتر از میزان یک دستگاه تجاری می شود. به علاوه فردی که دارای تخصص لازم نبوده به صورت معمول برای استفاده از روش های ساخت بایستی عملکرد خود را در آزمون خطا قرار داده که این امر نیز باعث از بین رفتن زمان و تحمیل هزینه های اضافی فراوان به سازنده می شود. لذا با توجه به جمیع موارد بالا ساخت دستگاه توسط افراد بدون داشتن داشتن علم و تجربه و اکتفا به جزوات چند برگی کار صحیحی نیست.

متاسفانه برخی از سایت های تولید کننده با درخواست قیمت های سنگین برای دستگاه ها رقبت عمومی و توان عمومی خرید برای تمام اقشار دامدار کشور را پایین آورده اند و یکی از دلایل رقبت افراد برای ساخت یک دستگاه علوفه بدون داشتن مهارت و اکتفا به جزوات و یا کلاس های مطلب محور نیز همین مورد است. لذا خواهشمندیم علاقه مندان قبل از هر اقدامی به جای تهیه جزوه اقدام به مطالعه در باب این محصول نموده و با مشاوره ی صحیح ابتدا میزان نیاز خود به این دستگاه را سنجیده و با توجه به نوع دام و هدف تولیدی خود قبل از اجرا، خرید و یا ساخت دستگاه میزان بهره وری فعالیت خود را از این دستگاه ها مورد سنجش قرار دهند. چه بسیار عزیزان و علاقه مندانی که بدون توجه به حقایق دستگاه تولیدی و تنها تحت تاثیر تبلیغات کاذب هزینه های سنگینی نموده اما در نهایت از خرید یا ساخت دستگاه ناراضی بوده اند.

درباره hashemi

۲ دیدگاه‌ها

 1. رسول رشیدی

  سلام آقای هاشمی میخواستم بدونم لیست قیمتهای دستگاه هیدروپونیک در سال ۹۹ با سال ۹۷ تغییری کرده است در ضمن ایا استفاده از این علوفه برای گاو شیری باعث حذف خوراک کنسانتره میشود؟ و چه تاثیری در میزان شیر تولیدی دام میگردد ( با تشکر از راهنمائیتون)

  • سلام
   بله تغییر داشته لذا برای دریافت قیمت های جدید دستگاه علوفه هیدروپونیک به شماره ی تلفن ۰۹۳۹۴۶۲۱۸۳۴ در پیام رسان تلگرام، پیام بدید.
   در باره ی این موضوع که ایا استفاده از علوفه هیدروپونیک این امکان را برای دامدار فراهم می کند که در جیره ی مصرفی کنسانتره را حذف کند! باید گفت که در خوشبینانه ترین حالت و در بهترین شرایط محیطی، می توان تا ۳۰ درصد میزان کنسانتره مصرفی را از جیره کسر کرد که قطع به یقین می بایست تحت نظر کارشناسان تغذیه ی دام شیری صورت گیرد. در یک تحقیق میدانی بر روی گاوهای هلشتاین در استان سمنان، با میانگین تولید شیر روزانه ۳۸ کیلوگرم، با مصرف علوفه هیدورپونیک به صورت مازاد بر جیره به مقدار سه کیلوگرم در روز، میزان راندمان تولید شیر را تا دو کیلوگرم افزایش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 3 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.