صفحه اصلی » پرواربندی گوسفند و بره » روش ھای پرواربندی گوسفند و بره به وسیله ی علوفه هیدروپونیک

روش ھای پرواربندی گوسفند و بره به وسیله ی علوفه هیدروپونیک

روش ھای پرورش گوسفند
• در این بحث موارد زیر مطرح می شود
روش ھای پرورش بر اساس نوع دام
۱٫ روش پرورش گله خالص
۲٫ پرورش آمیخته ھا
۳٫ پرورش سنتی
۴٫ پرورش بره ھا
روش ھای پرورش بر اساس روش تغذیه
۱٫ پرورش در مزارع
۲٫ روش چرای آزاد
۳٫ پرورش گوسفند به روش نیمه آزاد
۴٫ پرورش گوسفند به روش پرواربندی

روش پرورش گله خالص بیشتر در کشورهای پیشرفته علمی دیده می شود. در کشور ما ۱۸ ایستگاه اصلالاح نژاد گوسفند و بز وجود دارد که این گله ها نیز تقریباً خالص هستند. اشکال عمده این روش ضعف ناشی از هم خونی است که باعث عوارض و نارسائی های آناتومیکی میشود و میزان سقط جنین و افراد ناقص الخلقه زیاد می
شود. برای جلوگیری از این مشکل باید هر چند سال قوچ های گله را با قوچ های گله های دیگر از همین نژاد تغییر داد.
پرورش آمیخته ممکن است به منظور ترکیب صفات برتر نژادهای مختلف باشد مثلاً نژاد گوشتی و پشمی یا تلاقی شاخ دار و دنبه دار با میش های بی شاخ و دم دراز و یا بهره گیری از هتروزیس و افزایش عملکرد نتاج،

در روش سنتی در عین حال که اکوتیپ ها یا نژادها به صورت درونی آمیزش می کنند ولی قوچ ها ممکن است از گله های دور و نزدیک و حتی نژاد دیگر باشد و در نتیجه درجاتی از آمیخته گری وجود خواهد داشت هر چند که هدفمند نیست
بره ها معمولا تا ۳ ماهگی با مادر هستند لیکن ممکن است زود از شیر گرفته شوند و تغذیه دستی شوند به این صورت که از هفته دوم تغذیه با یونجه و کنسانتره را شروع کرده و به تدریج تا هفته چهارم از مادر جدا می شود. ممکن است از هفته دوم با شیر خشک و یا جایگزین شیر تغذیه شده و بطور کامل جدا شود.

روش ھای پرورش با توجه به روش تغذیه

پرورش گوسفند در مزارع یا روش متراکم مزرعه ای : گوسفند و بز در مزارع، ته چر غلات و مزارعی که برای کشت و زرع مناسب نیستند ولی پوشش گیاهی دارند نگهداری می شوند. در هر هکتار ۲۰ تا ۲۰۰ راس می توان نگهداری کرد. در ایران در روستاها و کشت و صنعت ها متداول است. چون هدف اصلی محصولات زراعی است ممکن است کشاورز کل دام خود را هم بفروشد. در این روش رکوردگیری گوسفند انجام نمی شود.

روش چرای آزاد یا روش گسترده یا متحرک: تغذیه روی مراتع بوده و گله ییلاق و قشلاق می کند. بعضاًً تا ۴۰۰۰ راس نیز در یک گله وجود دارد.

 روش نیمه آزاد یا چرای انتقالی با استفاده از جایگاه: این روش در بین گوسفند داران روستایی که کمابیش به مراتع دسترسی دارند اعمال می شود. در فصل زمستان گوسفندان در آغل و با تغذیه دستی تعلیف می شوند. هنگام حرکت دادن گله ساکنین روستا گوسفندان خود را در اختیار چوپان قرار می دهند.

تغذیه در مرتع

مرتع به همه جوامع گیاهی روی زمین بجز گیاهان یکساله ای که کشت میشوند اتلاق میشود که به مصرف خوراک دام ها میرسد. با این تعریف شامل کلیه پوشش های گیاهی چه به صورت طبیعی و چه به صورت کاشته شده می باشند.

اهمیت مراتع :

• در ایران بدون استفاده از مرتع پرورش گوسفند مقرون به صرفه نیست
• مناطق مرتفع مراتعی دارد که تنها بوسیله گوسفند و بز میتواند تبدیل به مواد غذایی پروتئینی حیوانی شود
• قسمت های هوایی و زمینی علوفه نقش مهمی در حفاظت خاک و تثبیت ازت دارد
• از شتشوی خاک جلوگیری میکند.

 

برای دیدن ادامه مطلب مقاله ی زیر را دانلود بفرمایید

 

دانلود مقاله ی روش ھای پرواربندی گوسفند

و بره به وسیله ی علوفه هیدروپونیک

 

مهندس ارجمندی

۰۹۳۶۲۴۳۰۹۶۸

مهندس هاشمی

۰۹۳۹۴۶۲۱۸۳۴

درباره hashemi

۲ دیدگاه‌ها

  1. با سلام
    من نتوانستم طرح توجیهی راجع به پرواربندی گوسفند با علوفه هیدروپونیک و دیگر مقالات شما رو دانلود کنم خواهشمند است آنها را برای اینجانب ارسال فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 3 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.